The Library of Congress > LCCN Permalink

View this record in:  MARCXML | LC Authorities & Vocabularies | VIAF (Virtual International Authority File)External Link

Boggs, J. Caleb (James Caleb), 1909-1993

LC control no.n 87836680
Descriptive conventionsrda
Personal name headingBoggs, J. Caleb (James Caleb), 1909-1993
    Browse this term in  LC Authorities  or the  LC Catalog
Variant(s)Boggs, James Caleb, 1909-1993
See alsoDelaware. Governor (1953-1960 : Boggs)
    Browse this term in  LC Authorities
LocatedNewark (Del.) Dover (Del.) Wilmington (Del.) Washington (D.C.)
Birth date19090515
Death date19930326
Place of birthCheswold (Del.)
Field of activityLaw
Political science
Politics
AffiliationUniversity of Delaware
Georgetown University. School of Law
United States. Army
United States. Congress. Senate
Profession or occupationLawyer
Legislator
Governors
Found inNUCMC data from Univ. of Virginia Lib. for Scott, H. Papers, 1941-1983 (Boggs, J. Caleb, 1909- )
Members of Congress, 1789-1982: p. 1018 (Boggs, James Caleb; Sen. from Delaware; gov., 1953-1960)
Martindale-Hubbell, 1986: vol. 1, p. 1152 (Boggs, J. Caleb; lawyer, of Wilmington, Del.; b. 1909)
Biographical directory of the United States Congress, viewed by www, Mar. 16, 2009: (Boggs, James Caleb; b. May 15, 1909; d. Mar. 26, 1993)
Biog. dir. of the United States 1774-present, accessed Apr. 16, 2012 (Boggs, James Caleb, Representative and Senator from Delaware; b. Cheswold, Kent County, Del., May 15, 1909; attended the rural schools; grad. Univ. of Delaware at Newark in 1931 and from Georgetown Univ. Law School, Washington, D.C., in 1937; admitted to the bar in 1938 and commenced practice in Dover, Del; served during the Second World War in the U.S. Army 1941-1946; deputy judge of family court of New Castle County, Del., 1946; elected as a Republican to Eightieth, Eighty-first, and Eighty-second Congresses (Jan. 3, 1947-Jan. 3, 1953); was not a candidate for renomination in 1952 to the Eighty-third Congress; Governor of Delaware from Jan. 1953, until his resignation Dec. 30, 1960; elected as Republican to the U.S. Senate in 1960; reelected in 1966 and served from Jan. 3, 1961, to Jan. 3, 1973; unsuccessful candidate for reelection in 1972; practiced law in Wilmington, Del.; was resident of Wilmington, Del., until his death on Mar. 26, 1993; interment in Old Presbyterian Church Cemetery, Dover, Del.)