The Library of Congress > LCCN Permalink

View this record in:  MARCXML | LC Authorities & Vocabularies | VIAF (Virtual International Authority File)External Link

Danneels, Godfried, 1933-2019

LC control no.n 91011350
Descriptive conventionsrda
Personal name headingDanneels, Godfried, 1933-2019
    Browse this term in  LC Authorities  or the  LC Catalog
Variant(s)Danneels, Godfried Maria Jules, 1933-2019
Danneels, G. (Godfried), 1933-2019
Other standard no.0000000081678534
Birth date1933-06-04
Death date2019-03-14
Place of birthKanegem (Belgium)
Place of deathMechelen (Belgium)
AffiliationCatholic Church. Military Ordinariate of Belgium
Catholic Church. Archdiocese of Mechelen-Brussels
Catholic Church. Diocese of Antwerp (Belgium)
Profession or occupationCardinals
Bishops
Priests
Special noteURIs added to this record for the PCC URI MARC Pilot. Please do not remove or edit the URIs.
Found innuc91-2963: His Réjouis-toi, Marie, 1985 (hdg. on ODaU-M rept.: Danneels, Godfried, Cardinal, 1933- ; usage: Godfried Danneels)
Essays. Selections. English. Words of life, c1991-: v. 1, t.p. (Godfried Cardinal Danneels) p. 4 of cover (Archbishop of Malines-Brussels (Belgium); elevated to Cardinal in 1983)
L'humanité de Dieu, c1994: t.p. (Cardinal G. Danneels) p. 211 (b. 6/4/33 in Kanegem, Flanders)
New York times website, viewed March 25, 2019 (in obituary published March 24: Cardinal Godfried Danneels; Godfried Maria Jules Danneels, born June 4, 1933 in Kanegem, Belgium; died March 14, 2019 in Mechelen, aged 85; liberal supporter of Pope Francis and a former Vatican adviser whose long pastoral career was damaged in a sex-abuse scandal after his retirement)
Catholic-Hierarchy website, viewed March 25, 2019 (Godfried Cardinal Danneels; born June 4, 1933; ordained priest, August 17, 1957; appointed Bishop of Antwerp, November 4, 1977; ordained bishop, December 18, 1977; appointed Archbishop of Malines-Brussels, December 19, 1979; appointed Military Bishop of Belgium, September 15, 1980; elevated to cardinal and appointed Cardinal-Priest of Sant'Anastasia, February 2, 1983; retired as archbishop, January 18, 2010; retired as military bishop, February 27, 2010; died March 14, 2019, Mechelen)
Associated languagedut fre