The Library of Congress > LCCN Permalink

View this record in:  MARCXML | LC Authorities & Vocabularies | VIAF (Virtual International Authority File)External Link

Smith, Marcus A. (Marcus Aurelius), 1851-1924

LC control no.no 00024282
Descriptive conventionsrda
Personal name headingSmith, Marcus A. (Marcus Aurelius), 1851-1924
    Browse this term in  LC Authorities  or the  LC Catalog
Variant(s)Smith, Mr. (Marcus Aurelius), 1851-1924
Birth date1851-01-24
Death date1924-04-07
Place of birthCynthiana (Ky.)
Place of deathWashington (D.C.)
AffiliationUnited States. Congress. Senate
Democratic Party (U.S.)
Transylvania University
University of Kentucky
Profession or occupationLegislators Lawyers
Found inGila Valley, Globe and Northern Railway Company, 1895: p. 1 (Mr. Smith, of Arizona; House)
Members of Congress since 1789, 1985 (Smith, Marcus Aurelius (D. Ariz.) Jan. 24, 1851-Apr. 7, 1924; House (Terr. Del.) 1887-95, 1897-99, 1901-03, 1905-09; Senate Mar 27, 1912-21)
OCLC data base, Apr. 3, 2000 (usage: Marcus A. Smith)
Biographical directory of the United States Congress, viewed June 18, 2019: (Smith, Marcus Aurelius, a Delegate and a Senator from Arizona; born near Cynthiana, Harrison County, Ky., January 24, 1851; attended the common schools; taught school in Bourbon County, Ky.; graduated from Transylvania University, Lexington, Ky., in 1872 and from the law department of the University of Kentucky at Lexington; admitted to the bar and practiced; prosecuting attorney for the city of Lexington; moved to San Francisco and practiced law 1879-1881; moved to Tombstone, Ariz., in 1881 and continued the practice of law; prosecuting attorney for the Tombstone district 1882; elected as a Democrat as Delegate to the Fiftieth and to the three succeeding Congresses (March 4, 1887-March 3, 1895); elected to the Fifty-fifth Congress (March 4, 1897-March 3, 1899); elected to the Fifty-seventh Congress (March 4, 1901-March 3, 1903); elected to the Fifty-ninth and Sixtieth Congresses (March 4, 1905-March 3, 1909); was not a candidate for election to the Fifty-fourth, Fifty-sixth, and Fifty-eighth Congresses; upon the admission of Arizona as a State into the Union was elected as a Democrat in 1912 to the United States Senate for the term ending March 3, 1915; reelected in 1914 and served from March 27, 1912, to March 3, 1921; unsuccessful candidate for reelection in 1920; chairman, Committee on Conservation of Natural Resources (Sixty-third Congress), Committee on Irrigation and Reclamation of Arid Lands (Sixty-third and Sixty-fourth Congresses), Committee on Printing (Sixty-fifth Congress), Committee on the Geological Survey (Sixty-sixth Congress); appointed in 1921 by President Woodrow Wilson as a member of the International Joint Commission created to prevent disputes regarding the use of the boundary waters between the United States and Canada, and served until his death in Washington, D.C., April 7, 1924; interment in Battle Grove Cemetery, Cynthiana, Ky.)
Associated languageeng